Czym podróżować po Polsce?

DATE: 27th March 2020

AUTHOR: matthew

Podróżować po Polsce można na wiele sposobów. Jedną z kluczowych kwestii jest wybór środka lokomocji – jest wiele opcji. Wybór jednego z nich lub połączenie kilku, by dostać się do celu podróży, uwarunkowany jest licznymi względami.

Samolot

Podróż samolotem powinni wybrać wszyscy, którzy dysponują ograniczoną ilością czasu i nie chcą go poświęcać na dojazd. Niestety ten sposób podróżowania ograniczony jest liczbą lotnisk i siatką połączeń pomiędzy nimi. Cena podróży samolotem jest konkurencyjna w stosunku do innych środków lokomocji, szczególnie jeśli podróż przypada na dni tygodnia poza weekendem. Samolot to także dobre rozwiązanie dla osób cierpiących na schorzenia kręgosłupa czy problemy krążeniowe, ponieważ nie wymaga spędzenia długiego czasu w jednej pozycji.

Do ograniczeń lotów należą rygorystyczne wymagania dotyczące rozmiaru i wagi bagażu. Pewną niedogodnością mogą okazać się także koszty przebookowania biletu, jeśli zajdzie taka potrzeba. W przypadku wyboru samolotu konieczne może się okazać wynajęcie samochodu, by z lotniska dotrzeć do celu podróży.

Pociąg

Pociągiem można dostać się w bardzo wiele miejsc w Polsce. Podróż koleją to jeden z najpopularniejszych sposobów. Wiele osób decyduje się na dojazd pociągiem mimo, że posiada własny samochód. Przemawiają za tym korki na drodze, niższe koszty podróży koleją oraz jej komfort. Wiele pociągów posiada bardzo ergonomiczne wyposażenie, udostępnia swoim pasażerom Wi-Fi, a numerowane miejsca w pociągach Intercity zapewniają wysoki komfort podróży. Na wiele dalekobieżnych tras podstawiane są pociągi z wagonami restauracyjnymi, co umożliwia wypicie kawy czy zjedzenie w trakcie podróży smacznego posiłku. Do mankamentów tego sposobu dotarcia do celu należy wydłużony czas. Podróż z Wrocławia do Gdyni trwać może nawet 10 godzin, jeśli wybierzemy połączenie w porze nocnej. Poza tym nie na wszystkich połączeniach można kupić numerowane miejsce, co wiąże się z ryzykiem spędzenia nawet kilku godzin na stojąco.

Autobusy i busy

Wielu podróżujących preferuje tę formę podróżowania ze względu na szybszy czas dotarcia do celu, niż pociągiem. Dodatkowo w busach i autobusach pasażerowie zawsze mają zapewnione miejsce siedzące. Kolejną zaletą wyboru tej formy lokomocji jest możliwość zatrzymania pojazdu w miejscu leżącym na trasie podroży. Jeśli chcemy wysiąść wcześniej, a kierowca ma możliwość bezpiecznego zatrzymania pojazdu, to nie musimy jechać aż do docelowego przystanku, by później ponownie innym pojazdem dotrzeć do celu. Podróż autobusem i busem warto rozważyć na średnio długie i długie dystanse. W przypadku krótszych tras czas spędzony w ulicznych korkach sprawia, że autobusy i busy nie są konkurencyjne chociażby w stosunku do pociągów. Przy czym cena biletu autobusowego jest zazwyczaj droższa, niż kolejowego.

Jak przedstawiliśmy, istnieje kilka możliwości podróżowania po Polsce. Wybór środka lokomocji determinuje kilka elementów: lokalizacja celu, ilość czasu, którym dysponujemy, stan zdrowia, wielkość bagażu oraz cena biletu. Każdy ze sposobów podróżowania ma liczne wady i zalety, które należy przed podrożą wziąć pod uwagę, by uniknąć niepożądanych niespodzianek.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment:

Full Name: *

Email Address: *

Website:

Copyright 2024. NsThemes WordPress Theme.