Weekend w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

DATE: 8th October 2020

AUTHOR: matthew

Jura Krakowsko-Częstochowska to pas zlokalizowany pomiędzy Krakowem a Częstochową. To jedna z najpiękniejszych krain południowej Polski. Na swoim terenie skrywa wiele zamków, skansenów i ciekawych zabytków. Po Jurze można się poruszać pieszo, dzięki licznym trasom oraz na rowerze, gdyż jest tu bardzo wiele ścieżek rowerowych. Mnogość atrakcji i miejsc, które trzeba zobaczyć, sprawia, że jest to świetny kierunek na weekendowy odpoczynek, ale także na długi urlop. Oto nasze propozycje dotyczące tego, co warto zobaczyć w tym regionie.

Ojcowski Park Narodowy

Najmniejszy w Polsce park narodowy znajduje się na terenie Jury i nosi nazwę Ojcowskiego Parku Narodowego. Utworzony został w celu objęcia ochroną fauny i flory Doliny Prądnika. W Parku występuje wiele niezwykle rzadkich roślin. Do niewątpliwych atrakcji Parku należą jaskinie, z których najgłębsza to Grota Łokietka, w której zgodnie z legendą przez sześć tygodni ukrywał się Władysław Łokietek.

Zamki

W XIV w. za czasów panowania Kazimierza Wielkiego teren ten był bardzo rozwinięty gospodarczo, czego pozostałością po dzień dzisiejszy są liczne zamki i warownie. Szczególnie polecamy wizytę na zamku w Pieskowej Skale. To jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych zamków architektury renesansu. Pięknie wygląda z daleka – niczym zawieszony na skarpie biały obłok. Równie wspaniale z bliska – doskonale utrzymane wnętrza i ogrody dostarczają niesamowitych wrażeń estetycznych. Z ciekawostek dodamy, że właśnie w tych wnętrzach kręcono część scen filmu „Janosik”, „Podróż za jeden uśmiech” i wielu innych. Wstęp do zamku jest płatny, ale nie wymaga wcześniejszej rezerwacji biletu.

Atrakcje dla lubiących aktywność

Dla osób lubiących aktywne spędzanie czasu Jura Krakowsko-Częstochowska jest idealnym miejscem. W Ogrodzieńcu znajduje się park linowy, a jego najwyższe elementy zawieszone są na wysokości 10 m.

Rowerzyści mogą podziwiać przyrodę i krajobrazy Doliny Prądnika, poruszając się licznymi ścieżkami rowerowymi. Spacerowicze i miłośnicy delikatnej wspinaczki górskiej również znajdą dla siebie wiele ciekawych miejsc, w tym punkt widokowy położony na Wzgórzu Czubatka, na wysokości 382 m.

Propozycje dla rodzin z dziećmi

Rodzinom z małymi dziećmi proponujemy zwiedzanie zamków i ruin. Poza zamkiem w Pieskowej Skale warto zobaczyć ruiny zamku w Smoleniu z punktem widokowym, czy ruiny w Bobolicach – tu wstęp jest płatny. Najmłodszym spodoba się też Park Miniatur w Piasku, w którym z wielką pieczołowitością przygotowano kamienne makiety polskich zamków, wszystkie w skali 1:20. Równie ciekawą atrakcją, nie tylko dla dzieci, są repliki maszyn oblężniczych.

CATEGORY: Polska w weekend


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment:

Full Name: *

Email Address: *

Website:

Copyright 2024. NsThemes WordPress Theme.